Legenda o radiju

Radio 101
PARTIJSKI PROJEKT…
Prva ideja o Radiju pojavila se još 1981. kad su u vodstvu Omladine zagrebačke Pešćenice počeli razgovori o osnivanju novog medijskog prostora za mlade. Nakon Titove smrti, intelektualci i omladinski mediji u Ljubljani i Beogradu počeli su planirati korake prema slobodnijem izražavanju, no u Zagrebu je vladalo jednostranačje pa su politički sukobi bili rješavani unutar partije. Istovremeno, liberalne ideje Zapada dopirale su do mladih gdje je postojala kritična masa onih koji su drugačije gledali na sustav. Pojedinci na vlasti shvatili su da omladincima hitno treba ispušni ventil. Rješenje je bilo stvoriti vlastiti gdje će na jednom mjestu imati sve „problematične“ pod kontrolom.
Radio je osnovan tek iz petog pokušaja jer su toliko puta partijski vlastodršci odgađali izdavanje dozvole. Konačno, u studenom 1982. Savez socijalističke omladine Jugoslavije, Gradski komitet Saveza socijalističke omladine Hrvatske donosi Odluku o osnivanju Omladinskog radija. Bio je zamišljen kao lokalni radio koji će zabavljati mladež. Nisu ni sanjali kako će se vrlo brzo taj partijski projekt oteti kontroli.
Zadatak da pokrenu postaju dobivaju Dobrivoje Keber i Veljko Jančić, a ubrzo im se pridružuje i Silvestar Vrbanac koji je početkom osamdesetih, iz otpora prema sustavu koji je sve kontrolirao, počeo emitirati piratski Radio Šlic. Priključio se pod uvjetom da se na Radiju rabi jezik ulice, bez psovki, i da se dopusti kontakt program u eteru sa slušateljima. Državni aparat je tako na jednom mjestu imao sve “problematične” koji ne dijele službeni svjetonazor partije.

Prvi je puštao komentare slušatelja uživo u eter što je tada bilo nezamislivo. Mlađu publiku, osim glazbom, pridobivalo se govornim emisijama. Radio je imao vlastiti koncept koji se odmicao od stereotipa, otvarao se prema stvarnom životu, uvažavao vitalnost mlade generacije i njezin ukus u glazbi, načinu komuniciranja, odabiru tema i pogledu na svijet. U eteru nije bilo mjesta za ideološke emisije ni one koje promoviraju bratstvo i jedinstvo, a time si automatski protiv države
Otvarao je različite tabu teme i davao prostor ljudima koji su bili na crnoj listi. Upravo na Stojedinici, krajem 80-ih, a prije nego što je službeno odobren politički pluralizam u Hrvatskoj, svoj prvi javni nastup imao je Franjo Tuđman, koji se nakon uhićenja 1972. kao disident nije smio pojavljivati u medijima zbog svoje uloge u pokretu Hrvatskog proljeća. Zanimljivo da se taj isti čovjek 1996. svim silama trudio ugasiti Radio 101.